m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

 

     24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to epidemia XXI wieku. W Polsce co druga kobieta i ponad 60 procent mężczyzn ma nieprawidłową masę ciała, wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. Otyłość spowodowana tym, że organizm otrzymuje więcej energii, niż potrzebuje i spala. Zapasy odkładają się w tkance tłuszczowej.

Już nadmiar 100 kilokalorii codziennie - czyli zjedzone ponad limit średniej wielkości jabłko lub kanapka - w ciągu roku daje wzrost masy ciała o 5 kilogramów. Bombą kaloryczną są słodycze, słodkie gazowane napoje oraz żywność typu fast food - i tego powinniśmy unikać.

Oprócz odpowiedniej diety, najlepszym sposobem walki z otyłością jest aktywność fizyczna, która powinna być dostosowana do wieku i stanu zdrowia.Zalecane są spacery, nordic walking, jazda na rowerze lub pływanie. Na aktywność fizyczną powinniśmy przeznaczać codziennie minimum 30 minut.

 

 

 

 

     W przygotowanie imprezy zaangażowali się uczniowie klasy szóstej. Głównym celem było uświadomienie uczniom, że najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Uczniowie wykonali gazetkę tematyczną, którą można było podziwiać na korytarzu szkolnym przez cały tydzień, a w dzień święta częstowali wszystkich uczniów i pracowników owocami i warzywami.  Podczas poczęstunku wyjaśniano, w jakim celu została zorganizowana akcja oraz nakłaniały do uczestnictwa w krótkiej gimnastyce.

Renata Boduch

wstecz